Jak sprać olej silnikowy?

plamyWymiana oleju silnikowego lub jego rutynowa kontrola może czasami sprawić, że na naszym ubraniu pojawią się silne zabrudzenia. Zazwyczaj plamy takie trudno jest doczyścić. Zwykłe zabrudzenia bez problemu usuniemy za pomocą dostępnych środków chemicznych. Z plamami po oleju trzeba się jednak będzie trochę natrudzić.

W przypadku takich zabrudzeń liczy się przede wszystkim szybkość. Zaschnięte plamy będzie nam bowiem dużo trudniej usunąć. Jeśli zatem zobaczymy choć niewielkie zabrudzenie na naszym ubraniu, należy od razu przystąpić do działania. Pobrudzoną część ubioru namaczamy w wodzie połączonej z proszkiem do prania. Jednocześnie plamę polewamy płynem do naczyń. Pranie odstawiamy na kilkanaście minut, a potem płuczemy.

Usunięcie plam tłustych powstałych w skutek kontaktu z olejem silnikowym spryskać możemy również preparatem do mycia silnika. Zakupimy go w każdym sklepie motoryzacyjnym. Preparat roznosimy na całej powierzchni zabrudzenia, czekamy kilka godzin na jego wchłonięcie, a następnie przepłukujemy daną rzecz.

Doskonałym sposobem na pozbycie się tego typu zabrudzeń jest także nałożenie na plamę masła lub margaryny. Te środki spożywcze szybko rozmiękczą plamę. Potem dokładnie, za pomocą szmatki, ścieramy tłuszcz wraz zabrudzeniami. Następnie na plamę nakładamy jeden z środków chemicznych służących do odplamiania odzieży. Po upływie godziny, nasze ubranie możemy uprać.

Jeżeli powyższe czynności nie przynoszą pożądanych efektów po pierwszej próbie, należy wykonać je ponownie. W przypadku silnych zabrudzeń zaleca się natomiast zastosowanie każdego z tych sposobów po kolei.

2 thoughts on “Jak sprać olej silnikowy?

  1. Wlasnie poznan sie plan z oleju silnikowego na welnie pashmina (kremowy szal) – w kilka sekund – uzywajac WE40 + plyn do garczkow Fairy….rewelacja…:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.