Przed pierwszą wymianą oleju samochodowego

Pierwsza wymiana oleju w ramach Twojego samochodu jest jedną z najprostszych i najtańszych prac konserwacyjnych jakie będziesz musiał kiedykolwiek podjąć, aby utrzymać żywotność samochodu. Większość producentów samochodów zaleca wymianę oleju po określonej ilości kilometrów, co jest niezbędne, aby móc utrzymać sprawne działanie silnika i zapobiec jakiejkolwiek możliwości przyszłego uszkodzenia silnika występującej z powodu zanieczyszczonego oleju przepływającej przez samochód.

Praca polega na poświęcenie kilku godzin swojego czasu na znalezienie właściwego filtra oleju oraz prawidłowego oleju wymaganego dla danego typu samochodu i warunków jazdy. I choć to zadanie można zrealizować stosunkowo szybko i łatwo samodzielnie często gdy robi się to pierwszy raz łatwiej jest oddać to w ręce profesjonalnego mechanika.

Co zatem musisz wiedzieć przed pierwszą wymianą?

źródło:pinterest.com

źródło:pinterest.com

Bez względu na to czy zdecydujesz się zrobić to sam czy też ktoś inny wymieni olej za ciebie, będziesz prawdopodobnie sam musiał odpowiedzieć na pytanie-jakiego rodzaju oleju chcesz? Tak proste może wydawać się to pytanie, ale faktycznie niesie ze sobą wiele aspektów do wzięcia pod uwagę, co może sprawić że będzie to trochę skomplikowane. Po pierwsze, istnieją trzy różne rodzaje oleju do samochodu: syntetyczny, pół syntetyczny i mineralny. Każdy z nich ma swoje zalety i wady, dlatego ostateczna decyzja będzie zależała od rodzaju i wieku samochodu jaki posiadasz i stylu jazdy. Najbardziej popularne prawdopodobnie oleje syntetyczne. Olej syntetyczny jest ekonomiczny i działa dobrze we wszystkich temperaturach atmosferycznych, może z łatwością dostać się do wszystkich ruchomych części silnika i to szybko. Pół syntetyczny olej jest trochę bardziej kosztowny, ale początkowo będzie też trwać dłużej, więc wymiana oleju może być rzadsza – widać oszczędności w kosztach wymiany. Oleje mineralne zapewniają podstawową ochronę, ale także muszą być częściej zmieniane, to może stać się kosztowne.

Gdy już uda ci się zdecydować, które z tych gatunków oleju najlepszy dla Ciebie, następnym pytaniem będzie jakiej masy oleju chcesz? Olej silnikowy się rozrzedza gdyż nagrzewa się i przechodzi przez silnik i ma większą masę -gdy ostygnie. Więc lepkość i gęstość tego oleju jest ważna, dzięki czemu można wybrać odpowiedni olej do danego sezonu. Olej 5W jest zwykle zalecany w ramach zimnych miesięcy zimy, na przykład.

Oczywiście twój ostateczny przewodnik to producent samochodu firmy, który zazwyczaj ma swoje zalecenia dla wszystkich pór roku i podpowie Ci jak masz postępować właściwie aby utrzymywać silnik swojego samochodu w dobrym stanie. Możesz też co nieco podpytać u zaufanego mechanika, który prawdopodobnie zna potrzeby i możliwości twojego samochodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *