Jak wymienić olej silnikowy?

olej_silnikowyAby nasz samochód działał bez zarzutu, powinniśmy pamiętać o regularnej wymianie oleju silnikowego. Według producentów wymiany tej należy dokonywać średnio co 20 -30 tysięcy przejechanych kilometrów. W rzeczywistości jednak olej powinniśmy wymieniać co pół roku.

Olej najlepiej jest wymieniać zawsze na produkt tej samej klasy i rodzaju. Sprawdzony olej z pewnością nie dokona szkód w naszym samochodzie. Wymiany oleju możemy wykonać samodzielnie lub powierzyć to zadanie specjalistom.

Wymiana oleju nie jest skomplikowana. Aby ją przeprowadzić, musimy ustawić samochód na płaskim podłożu. Najwygodniej będzie również dokonać tej wymiany w garażu wyposażonym w kanał oraz podnośniki. Musimy przygotować sobie także miskę lub inne, duże naczynie, w którym będzie gromadził się wyciekający, stary olej. Aby nieco zwiększyć tempo wylewania się oleju, można delikatnie rozgrzać silnik. Pojemnik na stary olej podkładamy pod miskę olejową. Odkręcamy śrubę jednocześnie dociskając ją delikatnie. W ten sposób zapobiegniemy niekontrolowanym wyciekom. Po całkowitym odkręceniu śruby podstawiamy lejek, przez który swobodnie będzie się sączył stary olej. Kiedy cały olej wycieknie z silnika, pojemnik umieszczamy pod filtrem oleju. Odkręcamy go i pozbywamy się resztek oleju w nim zalegających. Następnie filtr należy dokładnie wyczyścić i wymienić towarzyszącą mu uszczelkę.

Nowy olej wlewamy przez otwór umieszczony w górnej części silnika. Na początek należy przelać około 3/4 objętości płynu. Kiedy płyn rozpłynie się po całym silniku, wlewamy pozostałą część. Czystym bagnetem sprawdzamy ilość oleju. Jego poziom powinien znajdować się pomiędzy wartościami minimum i maksimum umieszczonymi na bagnecie. Kiedy poziom oleju będzie prawidłowy, uruchamiamy silnik i pozwalamy mu pracować przez około piętnaście minut. Następnie znowu sprawdzamy poziom oleju oraz patrzymy czy przypadkiem nie wycieka on w żadnym miejscu.

Stary olej należy zutylizować w odpowiednich warunkach, gdyż jego właściwości są szkodliwe dla środowiska.

One thought on “Jak wymienić olej silnikowy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.